Size En Yakın Uzaktan Eğitim

UZEMYK

ÖABT MATEMATİK YÜKSEL KELEŞ

Sık Değil Çok Sık Sorulan Sorular

 1. Hocam 2021 sıralamam çok kötü sizce olur mu?

El cevap: Olmaz diye bir şey yok. 2019 yılında 8467. olan bir öğrencim 2020 yılında 292. olmuştur. Yeter ki kararlı, azimli ve inançlı olun ayrıca haftalık periyodumuza uyarak programın gerisinde kalmamaya çalışın.

2. Sınav sonucum çok kötü geldi (Sevgilimden ayrıldım, Ailevi sorunlarım var, Çevre çok baskı yapıp psikolojimi bozdu, atanamayacağım korkusu beni esir aldı). Hala şokunu atlatamıyorum. Bu yüzden toparlanamıyorum. Sizce biraz beklemeli miyim?

El Cevap: Evet hocam biraz beklemekte fayda var. Fakat bu biraz göreceli bir kavram. Uzun soluklu bekleme sizi dersten ve matematikten soğutabilir unutmayın. Bir hafta on gibi bir dinlenme sürecinden hemen sonra toparlanmalı ve çalışmaya başlamalısınız.

Bu hayat sizin ve kimse size sizden daha fazla faydalı olamaz. Düzenli ve disiplinli bir yıllık çalışma ile bütün bir geleceğinizi kurtaracağımızı unutmayın. Geçmiş geride kaldı, oraya saplanıp kalırsanız geleceğinizi yakarsınız. Geleceğinizi inşa edeceğiniz yer an bu an dır. Bu anınızı ne kadar anlamlı ve verimli kullanabilirsiniz geleceğiniz o kadar anlamlı olacaktır. Onun için bekleme sürecini çok uzatmayın bir an önce toparlanıp kendinize gelin ve yola koyulun.

3. Hocam ben aranıza yeni katıldım (veya erken kayıt olmuştum ama hiç çalışmamıştım yeni başlıyorum.) size nasıl yetişebilirim (ilerlemeliyim)? Ne tavsiye edersiniz?

El cevap: Matematikte konular her ne kadar birbiriyle bağlantılı olsalar bile kimi konuları kavrayabilmek için bir önceki konunun çok ayrıntılı bir şekilde bilinmesine gerek yoktur. Bundan dolayı bizimle beraber devam edip bulduğunuz her boşlukta önceki videoları izlemek suretiyle açığınızı kapatırsanız daha iyi olur. Aksi takdirde hep geriden geliyorum düşüncesi ile yetiştiremeyeceğim psikolojisi sizi rahatsız edebilir. Benim önerim budur. Fakat “Hocam ben baştan düzenli bir şekilde hafta hafta izleyerek hızlı ilerlerim ve size yetişirim.” diye düşünenlere de saygı duyarım.

4. Hocam haftalık yapmamız gerekenler hakkında bilgi verir misiniz?

El Cevap: Haftalık periyodumuz aşağıdaki şekildedir.

HAFTALIK PERİYOT
Pazartesi ve Salı günleri (o hafta ile ilgili olan) konu anlatım videoları izlenecektir. (Tüm konu anlatım videoları www.ykakademi.net sitemizde yüklüdür.) Konu anlatım videoları “Video ders notları” kitaplarımızdan takip edilecektir. Ekstra defter tutmaya gerek yoktur. Video ders notunun not almanız için boşluklar bırakılmıştır. Sitemizde yüklü olan videolar istenen hızda, istenen zamanda (2022 sınavına kadar) ve istenildiği kadar izlenebilecektir.
Çarşamba ve Perşembe günleri “Canlı Ders Soruları” kitabımızdan o hafta ile ilgili olan sorular çözülecektir. (Veya çözülmeye çalışılacaktır)
Perşembe günleri canlı ders yapılacaktır. “Canlı Ders Soruları” kitabımızdan o hafta ile ilgili olan sorular çözülecektir. Canlı derse katılmak için gayret gösterilecektir. Derse canlı olarak katılınamasa da bir gün sonra mutlaka kayıttan izlenecektir.
Cuma günleri canlı dersten hemen sonra derste çözülen soruların çözümlü PDF’leri paylaşılacaktır. Bu PDF ler www.ykakademi.net sitemizde ilgili haftanın canlı ders videolarının yükleneceği kısma yüklenecektir.
Cuma günleri yapılan canlı dersler montajlanarak sitemizde ilgili haftanın klasörüne (konu anlatım videolarının devamı olarak) yüklenir.  Yüklenen bu videolar istenen hızda, istenen zamanda (2022 sınavına kadar) ve istenildiği kadar izlenebilecektir. (Montajlamada önemli kısımlar silinmez, videoların montajsız halleri de facebook grubumuzda yüklü olarak duracaktır.)
Yıllık planda belirtilen 12 farklı Cuma gününde ise 2021 öabt çıkmış soruları çözülerek genel değerlendirmeler yapılacaktır. 2013-2020 arası çıkmış soruların tamamı sistemimizde ders videoları >> çıkmış soru çözüm videoları klasöründe yüklüdür. Aynı zamanda bu klasörde bu soruların hem çözümlü hem de çözümsüz pdf leri yüklü olacaktır. Çıkmış sorular mutlaka süre tutularak çözülmelidir.
28 şubat tarihine kadar her Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 22.00 da Hasan Çevik hocamız ile LYS derslerimiz canlı olarak yapılacaktır. Canlı olarak yapılan dersler sistemimize yüklenecektir.
Ve bu döngü böylece 2022 sınavına kadar sürüp gider…
 • 5. Hocam şimdi sizin kaynakları çözüyoruz. İlave olarak ne çözmemizi tavsiye edersiniz.

El Cevap: Analiz ve geometri için benim kitaplarımdaki (Video ders notları ve canlı ders soruları) soruları çözdükten sonra alan kaynaklarından önce LYS kitaplarından soru çözüyoruz.

 • Analiz İçin;
 • Karekök LYS kitabı ve sizler için düzenlediğim final, tümay ve zafer yayınlarının sorularının PDF’si sistemimizde Dosyalar  >> LYS Ekstra Kaynaklar >> Matematik kısmında mevcuttur. Çıktısını alıp çözebilirsiniz (hatta çözmelisiniz.). Eğer bunları daha öncesinde çözdü iseniz (ya da elinizde farklı kitaplar var ise) 2017 ve öncesi basım olan LYS kitaplarından herhangi bir tanesini çözebilirsiniz. (Birey, celal aydın, fen bilimleri yayınlar esen vb)
 • 345-çap-acil-apotemi-orijinal gibi güncel kaynaklardan ise limit, türev, integral seriler dışındaki ayt konuları ile ilgili sorular çözülebilir. Limit, türev, integral, seriler gibi konular güncel kaynaklardan çözülse dahi yetinilmemeli.
 • Geometri İçin;
 • Zafer yayınlarının Geometri ve Analitik geometri kitapları (birleştirilerek 608 sayfa) ve Esen yayınları soru banklarının PDF’leri Dosyalar  >> LYS Ekstra Kaynaklar >> Geometri  kısmında mevcuttur.  Ayrıca Zafer yayınlarının tarama ve denemeleri kitaplar içerisinden çekilerek ayrı PDF olarak paylaşılmıştır. (Ayrıca paylaşılmış olan 240 sayfalık tarama ve denemeler Zafer Geometri ve Analitik Geometri kitabı içerinde mevcuttur. Zafer geometri ve analitik geometri (608 sayfalık) kitabının çıktısı alınırsa 240 sayfalık taramanın çıktısını almaya gerek yoktur.)
 • Kendini geometride çok kötü hissedenler esen yayınlarını ilk testten başlamak üzere tamamını çözmelidir. Sonrasında Zafer yayınlarına geçmelidir. Veya konu konu da ilerleme yapılabilir. Önce esenden üçgenler çözülüp sonra zaferden üçgenler çözülebilir ve böylece ilerlenebilir.
 • Geometride orta düzeyde olduğunu fakat pratik yapması gerektiğini düşünenler direkt zafer yayınlarının tamamını çözmeye başlamalıdır.
 • Geometride iyi olduğunu, yıllardır geometri dersleri anlattığını söyleyenler zafer yayınlarının tarama testlerini ve denemelerini çözmelidir.

Analiz ve Geometri de yukarıda ifade ettiğim aşamalar geçildikten sonra Alan kaynakları çözülebilir.

Alan kaynağı olarak Kuzey Akademi ve Pegem tavsiye ediyorum. Lider yayınlarını konuları karışık aldığı için tavsiye etmiyorum. Belki en son tekrar mahiyetinde bir soru bankası çözülmek istenirse o zaman kullanılabilir. Fakat ben o zaman diliminde de tekrar mahiyetinde benim Canlı Ders Soruları kitabımın yeniden çözülmesini öncelik olarak tavsiye ederim.

 • Cebir ve Uygulamalı Matematik için;
 • Bizim kaynaklar (ekstra sorularım dahil) ve çıkmış sorulardan sonra hala kendinizi eksik hissediyorsanız kuzey akademi ve pegem çözülebilir. Bu kaynaklarda çıkmış sorular formatında olmayan sorular çok fazla önemsenmemeli sadece çözümlerine bakılıp geçilmelidir.

Son olarak, benim hazırlayıp sisteme yüklediğim (yükleyeceğim) ekstra sorular mutlaka çözülmelidir.

6. Hocam sizle birlikte ilerliyorum ama yeni haftaya geçtiğimizde sanki önceki haftayı tamamen unutmuş gibi hissediyorum ve konuların tam olarak oturmadığını düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz?

El Cevap: Değerli hocalarım bu düşünce sadece sizde olan bir düşünce değildir. Emin olun birçok arkadaşınız aynı düşünceye sahiptir ve böyle bir düşüncenin olması da gayet normal. Nitekim çok fazla ders ve çok fazla konu ile muhatap olduğunuz için önceki konuları unuttuğunuzu düşünüyor olmanız normaldir. Hatta kiminiz sınava gireceğiniz gün bile kendinizi tam anlamıyla hazır hissetmeyeceksiniz. Sizin yapmanız gereken en iyi şey hangi haftada iseniz, hangi konuyu işliyorsanız o konuyu tam anlamıyla çok iyi kavramaya çalışmak ve konu ile alakalı yeterince soru çözmektir. Konuların tamamı bittikten sonra soru bankalarıyla ve denemelerle tekrarlarınızı yapıp unuttuğunuz her şeyi çok rahatlıkla hatırlayacaksınız. Zaten denemelerin temel amacı unuttuklarınızı hatırlamanız olacaktır. Ama bu düşünce sizi çok fazla rahatsız ediyorsa haftalık çözdüğünüz soru sayısını biraz arttırabilirsiniz.

7. Hocam uzun yıllardır dershaneciyim (Özel okullarda çalışıyorum) ayt matematik konusunda iyiyim ne önerirsiniz?

El Cevap: AYT matematikte iyiyseniz analizin yüzde yetmişini hallettiğiniz anlamına geliyor. Ama 2017 yılından sonra liselerde ciddi anlamda konularda daraltılma olduğundan tecrübenize güvenip soru çözmekten geri durmamanız gerekir. Özellikle birinci soruda paylaşmış olduğum kitapları mutlaka çözmelisiniz. Ayrıca her hafta çözmüş olduğumuz çıkmış soruları çok iyi analiz edip o sorular  çerçevesinde konular ile alakalı soru çözmeye devam etmeniz gerekir. Üniversiteyi bitirmeniz uzun zaman olduğu için Cebir ve uygulamalı matematik kısımlarında sıkıntılarınız biraz fazla olabilir o dersler ile alakalı daha fazla soru çözmenizde fayda vardır. Ama cebir ve uygulamalı matematik derslerinde bizim anlattığımız çerçevenin dışına çıkmamalısınız.

Ösym’nin cebir üst başlığı ile verdiği dersin içeriğinde, Sayılar Teorisi, Soyut Matematik, Lineer Cebir ve Soyut Cebir vardır.

Uygulamalı Matematik üst başlığı ile verdiği dersin içeriğinde ise Olasılık istatistik ve Diferansiyel Denklemler vardır.

8. Konu anlatım videolarını kendimiz izleyip derse öyle mi geliyoruz.

El Cevap: Evet.

Her haftada o haftanın konusunun yoğunluğuna bağlı olarak çeşitli sayılarda konu anlatım videoları mevcuttur. O videolar perşembe gününe kadar izlenip konu ile alakalı bilgi sahibi olunur. Perşembe günü derste ise o konu ile alakalı soru çözümleri yapılır. Bazı konular birden fazla haftaya dağıldığı için her hafta konu anlatım videoları olmayabilir. Örneğin 6. haftada limit ile alakalı konu anlatım videosu yoktur 6. haftada sadece canlı ders yapılacaktır. Konu anlatım videolarının olmadığı haftalar fırsat bilinerek önceki haftalarda ki eksikler kapatılabilir.

9. Canlı derste neden konu anlatımı yapılmayıp sadece soru çözümü yapılıyor? Konular canlı derste anlatılsa daha iyi olmaz mı?

El Cevap: Konu anlatımlarının Canlı Derste olmayıp video kayıt şeklinde olmasının temel sebebi konunun kayıt videolar ile daha ayrıntılı ve detaylı bir şekilde işlenmesi içindir. Canlı Derste konu anlatımı yapılacak olursa öğrencilerin sürekli müdahalesinden dolayı konu bütünlüğü sağlanamaz. Kayıt videolarda konular en ince ayrıntısına kadar detaylandırılarak anlatılır. Böylece konu tam anlamıyla özümsemiş olur. Canlı derslerde çözülen sorular ile beraber anlaşılmış olan konu ciddi anlamda pekişir.

10. Konu anlatımlarında anlamadığımız soruları nerde soracağız?

El Cevap: Konu anlatım videolarında anlaşılmayan kısımlar canlı derslerdeki soru çözümlerinde sorulabilir ya da WhatsApp guruplarında şahsım etiketlenerek anlaşılmayan yerler paylaşılarak sorulabilir.

11. Çıkmış sorular kitaplarda var mı?

El Cevap: Çıkmış sorular kitaplarımızda mevcut değildir. Çünkü çıkmış soruların basılıp dağıtılması yasal olmadığı için bunu yapamıyoruz. Sizlerle sitemiz üzerinden PDF şeklinde paylaşım yapılıyor. Bu paylaşmış olduğumuz çıkmış soruların başka herhangi bir yerde paylaşılmaması adına sizlerin de hassasiyet göstermesini önemle rica ediyoruz.

12. Hocam Alan Eğitimine nasıl çalışmalıyım?

El Cevap: Alan eğitimi için çok farklı ve fazla kaynak taramanın pek önemi yoktur. Size göndermiş olduğumuz Video ders notları kitabımızda var olan alan eğitimi notları yeterlidir.

Alan eğitiminde yapmanız gereken en önemli şey kendinizi tam anlamıyla bir öğretmen gibi düşünüp sorulara öyle yaklaşmanızdır. Nitekim sorulan sorulara baktığımızda, öğrencilerin yapmış oldukları hatalar ve bu hatalar neticesinde öğretmenin vereceği tepki ya da öğretmenin öğrenciye kavratmaya çalıştığı herhangi bir konu sorgulanmaktadır. Alan eğitiminde sizin matematiksel yetkinliğiniz ve bilginiz ciddi anlamda önemlidir. Bunların yanında matematik tarihi, matematik felsefesi, problem çözme becerileri (hepsi kitabımızda mevcuttur ve video olarak da anlatılmıştır.) ve öğretim programı çok iyi bilinmelidir.

Son olarak Çıkmış Soruları tarayıp piyasadaki soruları çözmek ve milli eğitim kitaplarındaki etkinlikler ve uygulamalara iyi bakmak gerekir.   

13. Hocam soru çözmek çok zamanımı alıyor ne yapayım? Nasıl hızlanayım?

El Cevap: Sorularda çok fazla zaman kaybetmenin en önemli sebebi konuyu çok iyi kavramadan soru çözmeye çalışmaktadır. Öncelikle konu çok iyi kavranacak daha sonra soru çözülmeye başlanacak.

Öğrenciler genelde bir sorunun tek bir çözüm yöntemini ezberleyerek o tarzda gelecek her soruyu aynı yöntemle çözebileceğini düşünür. Bundan dolayı soruda ufak bir değişiklik olduğunda ne yapacağını bilemez ve böylece sorularda çok fazla zaman harcar. Eğer öğrenci sorunum geldiği konuyu bütün ayrıntılarıyla bilir ise çok daha hızlı ve çok daha rahat soruyu çözebilir. Onun için hangi konu ile alakalı soru çözüyorsanız mutlaka önce konuyu tam anlamıyla çok iyi özümseyin.

 • Bir sorunun birden fazla çözüm yolu var ise mümkünse o çözüm yollarının her biri öğrenilmelidir.
 • Konuyu tam olarak anlayıp anlamadığınızı ölçmek için konuyu çalıştıktan sonra kendiniz destek almadan 1-2 sayfalık özetler çıkarmaya çalışmalısınız. Sanki bir öğrenciye konu hazırlıyormuşsunuz gibi kısa ve net özetler çıkarmalısınız.
 • Kaç tane soru çözüyorsanız, ne zaman soru çözüyorsanız mutlaka ama mutlaka süre tutarak çözünüz. Sadece 1 tane soru çözüyor olsanız dahi süre tutun ve o bir soruyu ne kadar sürede çözdüğünüzü gerekirse bir yerlere not edin. Örneğin 10 soruluk bir test çözüyorsanız mümkünse her bir soru için ayrı ayrı süre tutun. Böylece 10 soru için toplam ne kadar zaman harcadığınızı ve her bir soru için ayrı ayrı ne kadar zaman harcadığınızı görmüş olacaksınız. Böylece daha fazla zaman harcadığınız sorular ile alakalı o konularda eksiğim var deyip dönüp o konuları çalışacaksınız.
 • 14. Hocam soru çözerken çok fazla işlem hatası yapıyorum ne yapabilirim?

El Cevap: Kendi başınıza soru çözerken sorunun her aşamasını sessiz bir şekilde içinizden tekrarlamalısınız. Sanki matematikte çok zayıf olan bir öğrenciye en temelden başlamak suretiyle o çözdüğünüz soruyu anlatıyormuşsunuz gibi anlatmalısınız. Böylece her aşamayı tane tane kendinize de söylediğiniz için yaptığınız işlemleri takip etmiş olacaksınız ve işlem hatasını minimize etmiş olacaksınız.

15. Tekrar Defteri nedir?

El Cevap: Tekrar defteri yıl sonunda bütün konuları bitirdikten sonra sınava ortalama 15-20 gün kala dönüp tekrar tekrar okuyacağınız bir defterdir.

Bu defterde neler olmalı.

 • Kitaplarda ya da denemelerde çözemediğiniz çıkmış sorular formatındaki sorular ve çözümleri.
 • Kitaplarda ya da denemelerde yanlış çözdüğünüz (basit işlem hatasından dolayı olmayan) sorular ve çözümleri.
 • Çözdüğünüz halde tam anlamıyla tatmin olmadığınız sorular ve çözümleri.
 • Ne kadar çalışsanız da her seferinde unuttuğunuz konuların çok kısa, gerekirse birer cümlelik özetleri. (Ekstremum nokta türevin işaret değiştirdiği noktadır gibi).
 • Her dersten her yıl hangi konudan soru çıkıyorsa o konular ile alakalı birer tane çıkmış soru. Örneğin her yıl beklenen değer ile alakalı soru geliyorsa bir tane beklenen değer sorusu ve çözümü.
 • Konulara çalışırken kendi anlayacağınız dilinizde yapmış olduğunuz kısa özetleriniz.